پرینتر سه بعدی یا خدمات پرینت سه بعدی

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLS
دسامبر 27, 2016
پلاستیک مصرفی در پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016

پرینتر سه بعدی یا خدمات پرینت سه بعدی

پرینتر سه بعدی یا خدمات پرینت سه بعدی

آیا پرینتر سه بعدی بخریم یا از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنیم؟

 

%d9%be%d8%b1%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%b1%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c

قبلاً گزینه های زیادی برای پرینترهای سه بعدی هم از نظر تکنولوژی های مورد استفاده و هم در مورد قیمتها مانند امروز وجود نداشته است و این موضوع برای خدمات پرینتر سه بعدی نیز قابل بیان می باشد.

شرکتهای قدیمی زیادی در تلاش هستند تا بین تکنولوژی نمونه سازی سریع  یا پرینت سه بعدی و افرادی که به هر دلیلی پرینتر سه بعدی در اختیار ندارند رابطه بر قرار نمایند. این نوع خدمات که به خدمات پرینت سه بعدی یا نمونه سازی سریع معروف می باشند به سرعت در حال افزایش هستند.

می توان گفت این مشتری است که نوع خدمات دریافتی را با توجه به قیمت و شرایط کاری مشخص می نماید. بطور کلی هیچ کس فکر نمی کرد که پرینترهای سه بعدی به این سرعت رشد کنند و امکان دسترسی به خدمات پرینت سه بعدی به این راحتی وجود داشته باشد.

در هنگام مقایسه قیمت خدمات پرینترهای سه بعدی با قیمت خرید یک دستگاه پرینتر سه بعدی این سوال به ذهن می رسد که کدام را باید انتخاب نمود؟ آیا باید پرینتر را خریداری کرد و یا اینکه از شرکتهای ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی استفاده نمود؟

سال گذشته، یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی شروع به بررسی عمیق این موضوع نمود و نتایج آن را در قالب یک مقاله منتشر نمود. با توجه به حرکت بسیار سریع و رو به جلوی نمونه سازی سریع، این شرکت اقدام به بررسی دوباره این موضوع در سال 2015 نمود و در نهایت نتایج را منتشر نمود.

این شرکت در وبلاگ خود بیان می کند که ” حدود یک سال از بررسی مسأله هزینه استفاده ابتدایی و یا حرفه ای از چاپگرهای سه بعدی گذشته است. در نتیجه این شرکت تصمیم به بروزرسانی و تصحیح نتایج بدست آمده در سال جاری گرفت.”

جهت دسترسی به نتایج عادلانه و قابل مقایسه با نتایج سال قبل ، شرکت از همان مدلهای سه بعدی جهت بررسی زمان و هزینه خدمات پرینت سه بعدی استفاده نمود. همچنین این شرکت از همان مدل پرینتر سه بعدی مشابه سال قبل جهت این بررسی استفاده نمود.

برای محاسبه هزینه پرینت قطعات ساده، تیم مطالعه کننده سه موضوع متفاوت را برای یک دوره سه ساله در نظر گرفتند. موارد مورد بررسی قرار گرفته عبارتند از: قیمت کنونی پرینترهای سه بعدی، هزینه تعمیرات و نگهداری، هزینه تأمین قطعات یدکی در یک دوره سه ساله، قیمت مواد مصرفی و حقوق ماهانه اپراتور پرینتر سه بعدی.

مدت زمان استفاده واقعی از پرینتر سه بعدی فاکتور بسیار مهم دیگری بود که در این بررسی مورد توجه قرار گرفت. به عنوان مثال می توان به پرینتر سه بعدی خانگی اشاره نمود که ممکن است تنها چند بار در طول یک ماه مورد استفاده قرار گیرد و یا می توان به پرینتر سه بعدی در یک مرکز ارائه دهنده خدمات پرینتر سه بعدی اشاره نمود که بصورت 24 ساعته و هفت روز در هفته کار می کنند.

بعد از تعیین کلیه فاکتورهای مهم و تأثیرگذار بر پرینت سه بعدی و خدمات نمونه سازی سریع توسط این شرکت، آنها پنج گروه از طرح های سه بعدی قبلی را انتخاب نموده و هزینه های ساخت آنها را مورد بررسی قرار دادند. این شرکت اعلام می کند که با افزایش تعداد پرینتهای انجام شده، هزینه تولید آنها نیز کاهش می یابد و این می تواند بر نتایج تاثیر گذار باشد. از طرف دیگر، می بایست این را در نظر گرفت که هزینه مواد مصرفی پرینتر برای هر مدل سه بعدی مورد بررسی ثابت می باشد.

متاسفانه نتایج بدست آمده به شدت به نیازهای کاربر وابسته می باشد و نمی توان به تنهایی و بدون در نظر گرفتن این فاکتور نتیجه گیری نمود. همچنین محققین این شرکت به این نتیجه رسیدند که یک رابطه ثابت عددی بین قیمت پائین و کیفیت پائین پرینت و یا قیمت بالا و کیفیت بالای پرینت و فواید داشتن یک پرینتر سه بعدی و یا استفاده از خدمات پرینت سه بعدی وجود دارد و مقدار این ثابت با تعداد دفعات استفاده کاربر از پرینت سه بعدی و کیفیت پرینت کاهش می یابد.

بطور کلی نتایج بدست آمده به استفاده کاربر از پرینتر وابسته می باشد و می توان گفت که چنانچه کاربر بخواهد از پرینتر بصورت تمام وقت و یا نیمه وقت استفاده نماید خرید دستگاه پرینتر سه بعدی خیلی با صرفه تر و اقتصادی تر از استفاده از خدمات پرینتر سه بعدی می باشد. به عبارت دیگر با در نظر گرفتن شرایط کنونی، خرید یک دستگاه پرینتر سه بعدی به مراتب با صرفه­ تر می باشد.

همچنین نکته مهم دیگر محرمانه ماندن طرح کاربر می­باشد. زیرا جهت استفاده از خدمات چاپ سه بعدی و نمونه سازی سریع فرد می­ بایست فایل سه بعدی طرح خود را در اختیار ارائه دهنده خدمات قرار دهد.البته مشتری باید در مورد امانت داری شرکت مورد نظر تحقیق کند. معمولا” نوع خدمات رسانی وسیع است و شرکتهای معتبر در بازار پرینت سه بعدی وجود دارند که با انواع سازمانها و کارخانه ها همکاری کرده و امانت داری در حفظ  طرح و فایل کار جزو اساس شغل آنها می باشد.به هر حال اگر  فردی در این امر حساسیت بیشتری دارد، این موضوع می ­تواند محرمانه بودن اطلاعات را خدشه­ دار کند و خود دلیل مهمی جهت خرید دستگاه چاپگر سه بعدی می­ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤