پرینتر سه بعدی
نوامبر 24, 2016
تکنولوژی پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی قادرند هر وسیله ای که شما در ذهنتان دارید را در کم ترین زمان ممکن بسازند و به شما ارائه دهند.  فناوری پرینت سه بعدی هم اکنون در بازار موجود است و مورد استفاده محققان، دانشمندان و مخترعان و انواع صنایع اعم از خودو سازی، تجهیزات الکترونیک، پزشکی، مهندسی و… قرار گرفته است.

در پرینتر سه بعدی با روی هم قرار دادن لایه های نازکی از مفتول پلاستیک اشیاء سه بعدی را با دقت بسیار بالا می سازند. این پرینتر ها مدل های سه بعدی CAD را می گیرند و با استفاده از مواد اولیه یک مدل سه بعدی می سازند. بیراه نیست اگر بگوییم بزرگترین انقلاب صنعت مدل سازی همین پرینترهای سه بعدی هستند.

در صنعت مدل سازی، تولید به تعداد بالا صرفه اقتصادی ندارد و بسیار هزینه برخواهد بود، ولی با پرینت سه بعدی این فرایند سریع و ارزان می شود.

برای استفاده از یک پرینتر سه بعدی، نخست به طرح شبیه سازی شده محصول مورد نظر نیاز داریم که از دو راه قابل تهیه است: اول استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی در کامپیوتر با فرمت STL یا سایر فرمت‌های پشتیبانی شده‌ی دیگر؛ دوم اسکن سه بعدی یک جسم حقیقی با استفاده از لیزر یا دوربین‌های مجهز به عمق سنج . پرینت های جدید، تقریبا” توانایی اجرای هر طرحی را دارند. طراحی مدل‌های سه بعدی در کامپیوتر، منوط به پیچیدگی و گستردکی آن می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز به طور بینجامد.

 

پرینت سه بعدی

امکان سنجی و ایده پردازی پرینتر های سه بعدی برای بار اول در سال 1950 به ذهن دانشمندان راه یافت. طرح اولیه ی پرینت سه بعدی در دهه هشتاد اولین نمونه از آن توسط چارز هال ساخته و به نام این دانشمند ثبت شد. اما پرینت سه بعدی درحال حاضر برای اولین بار با روش SLA درسال 1986 ساخته و دو سال بعد وارد بازار شدند.

تنها در سال 1992 صنعت صدها میلیون دلار برای این پرینتر ها هزینه کرد؛ که در سال های اخیر این سرمایه گذاری به هزاران میلیون دلار رسیده است.

این پرینتر ها در ابتدا از مواد محدودی استفاده می کردند اما امروزه تنوع این مواد حتی به مواد غذایی هم رسیده است. در ابتدای پیدایش تکنولوژی پرینت سه بعدی این پرینتر ها فقط از یک رنگ استفاده می کردند اما اکنون تنوع رنگ در این پرینتر ها امری عادی است.

فاکتور سرعت در این پرینتر ها هنوز هم نیاز به کار دارد و فرایند پرینت سه بعدی بسیار زمان بر است. غیر از زمان آماده سازی پرینتر برای شروع پرینت بعد از آغاز فرایند نیز باید ساعت ها و یا شاید حتی یک روز کامل صبر کرد تا مدل آماده شود. البته وعده ها حاکی از این است که در آینده سرعت پرینت سه بعدی افزایش چشم گیری می یابد.

هدف جدید این محصول راهیابی به خانه هاست اما به دلیل سختی کار با آن و قیمت زیادش هنوز فقط برای مصرف صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با سرعت، دقت و عملکرد خوبی که دارد کمک زیادی به افرادی که می خواهند از کار خود ماکت یا نمونه ی اولیه ای داشته باشند می کند. و دیگر لازم نیست وقت زیادی را صرف ساختن ماکت کرد.

پرینت سه بعدی در صنعت

پرینت سه بعدی در ابتدا برای نمونه سازی و کمک در قالب سازی برای قطعات صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. شرکت های بزرگ هواپیما سازی و ماشین سازی مانند بوئینگ، ایرباس و جنرال موتورز استقبال خوبی از این پرینتر ها کرده اند.

شاید صنعت طلا و جواهر که یکی از پر سود ترین صنعت های جهان باشد بیشتر از صنعت های دیگر از پرینتر های سه بعدی بهره ببرد. طراحی قطعات طلا بسیار هزینه بر و طراحان حرفه ای بسیار اندک اند. با استفاده از پرینتر های سه بعدی می توان قالب های بسیار ظریف و دقیق ساخت که ساخت جواهرات را به مراتب آسان تر، حرفه ای تر و سریع تر می کند. در سال های گذشته طلا و جواهرات بسیار ظریف را فقط از کشور های خارجی وارد می کردیم ولی امروزه صنعت گران  طلا و جواهر با استفاده از پرینتر های سه بعدی می توانند در زمینه تولید و طراحی جواهر آلات خود کفا شوند.

پرینت سه بعدی در معماری:

معماران طرح ها و نقشه های خود را بر روی کاغذ پیاده می کنند. طرح های معماران برای خودشان مفهوم است ولی سرمایه گذاران و مشتریان همیشه دنبال ماکت هستند. ماکت ساختن یکی از وظایف مسلم هر معمار است که کاری بسیار طاقت فرسا و سخت است. با استفاده ازتکنولوژی پرینت سه بعدی می توان نقشه های معماری خود را به سادگی و پس از چند ساعت تبدیل به ماکت های بسیار دقیق و محکم کرد. ماکت های دست ساز معمولا” از چوب و چسب ساخته می شوند که بسیار آسیب پذیرند ولی به دلیل مواد ویژه ای که در پرینتر های سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد، ماکت های تهیه شده با پرینتر سه بعدی بسیار محکم و قابل اطمینان هستند.

پرینت سه بعدی در ایران

شرکت پیشگام فناوران آرکا جزو پیشگامان این صنعت می باشد.  آرکا از معدود شرکتهایی است که بیش از 8 سال تجربه در زمینه خدمات نمونه سازی و پرینت سه بعدی دارد و بهترین خدمات را در این زمینه به کمک انواع پرینترهای سه بعدی به مشتریان خود می دهد.

تلفن 88175490-88175509

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤