پلاستیک مصرفی در پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016
مواد پرکاربرد در پرینت سه بعدی
دسامبر 27, 2016

نمونه سازی با پرینتر سه بعدی

نمونه سازی سریع یکی از مشاغل ایجاد شده توسط پرینتر سه بعدی می باشد که در حال حاضر شغلی پر سود و البته با مشکلات مخصوص به خود در ایران میباشد.

اگر یکی از مشتریان نمونه سازی سریع قصد داشته باشد قطعه ای را به یکی از مراکز نمونه سازی، جهت چاپ سه بعدی بسپارد با  یک مشکل بسیار بزرگ مواجه می­شود و آن تفاوت بالای قیمت دهی شرکتهای فعال در این زمینه می­باشد.    22

بعضی از شرکتها بصورت ساعتی قیمت می­دهند و برخی دیگر فایل سه بعدی را برای برآورد قیمت نیاز دارند. اما نهایتا” مشتری خدمات چاپ سه بعدی از یک شرکت قیمتی مثلا یکصد هزار تومان می­گیرد و از شرکت دیگری قیمتی حدود پانصد هزار تومان! دلیل چنین تفاوتی چیست؟

اگر در اینترنت جستجو کنید متوجه می­شوید دستگاههایی که به عنوان چاپگر سه بعدی ارائه می­شوند دارای قیمتهای بسیار متفاوتی هستند. این قیمتها از حدود دویست دلار تا چند صد هزار دلار متغیر است. همچنین مواد مصرفی در این دستگاهها دارای شرایط مشابهی می­باشد.

بدیهی است دستگاههای پرینت سه بعدی با قیمت بالا قطعات با کیفیت و دقت بالاتری را می­سازند.

متاسفانه در ایران دستگاههای پرینتر سه بعدی با قیمت پایین و با نامهای تجاری ناشناخته زیاد می­باشد. این دستگاههای بی کیفیت امکان ساخت قطعات با کیفیت مناسب را ندارند. لذا علی رغم پرداخت وجه قابل توجه توسط مشتری، قطعات با کیفیت مورد نظر تحویل ایشان نمی­گردد و باعث ایجاد بدبینی نسبت به شرکتهای فعال در این زمینه شده است.

مشتریانی که متقاضی پرینت سه بعدی هستند و قطعه را برای پرینت ارائه میدهند باید به موارد زیر توجه کنند:

1- قطعه توسط چه پرینتر سه بعدی ساخته میشود : برند و کیفیت پرینتر سه بعدی در کیفیت چاپ آن بسیار مهم است. بدیهی است توصیه می­گردد قبل از اقدام به سفارش نمونه قطعات اجرا شده با دستگاه مورد نظر را ملاحظه فرمایید. بدیهی است قطعه ه­ایی که با دستگاه  3میلیون تومانی اجرا می­شود بسیار ارزانتر از قطعه ه­ایی است که با دستگاه سیصد میلیون تومانی اجرا می­گردد. البته کیفیت قطعه گرانتر بالاتر هم می­باشد.

2- تکنولوژی پرینت : پرینتر های سه بعدی دارای تکنولوژی­های متعددی هستند. بسته به هندسه قطعه از دستگاه­های متفاوتی باید استفاده نمود. در حال حاضر تکنولوژی FDM بسیار متداول است و معمولا” ارزانترین قیمت را دارد. البته دستگاههایی با این تکنولوژی نیز تفاوت قیمت زیادی دارند. به عنوان مثال دستگاه

13

Dimension از جمله بهترین دستگاههای  FDM در دنیا می­باشد. قطعات ساخته شده با این دستگاه دارای کیفیت سطح بالا و دقت ابعادی بسیار خوب هستند. همچنین مواد مورد استفاده در این دستگاه استحکام بالایی دارد و قابلیت مونتاژ و عملکرد خواهند داشت.

3- مواد اولیه پرینتر سه بعدی : در چاپگرهای سه بعدی با تکنولوژی متفاوت مواد گوناگونی به صورت پودر، رزین، فیلامنت و یا حتی کاغذ قابل استفاده هستند. بعضی دستگاهها به صورت پیش فرض برای استفاده از مواد خاصی بصورت نرم افزاری و سخت افزاری پیش تنظیم شده­ اند. مثلا دستگاه­های Dimension و TierTime با تکنولوژی FDM فقط امکان ساخت قطعه با پلاستیک ABS را دارند. اما با توجه به تنظیمات دقیق نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه، قطعات تولیدی با این دستگاه از دقت و کیفیت بالایی برخوردار است. اما دستگاههای خانگی که عمدتا” دارای تکنولوژی FDM هستند قابلیت استفاده از مواد مختلف را دارند. معمولا” تنظیم شرایط کاری در این نوع دستگاه­ها با کاربر می­باشد. این نوع دستگاه­ها به دلیل ارزان بودن، از سیستم الکترونیک و سیستم مکانیک ساده ­ای برخوردار هستند.

همچنین تعداد سنسورها در این دستگاه­ها بسیار محدود است. در عین حال فضای این دستگاه ها باز بوده و یا امکان گرم کردن فضای داخلی دستگاه را ندارند. لذا این دستگاه­ ها امکان استفاده از مواد پلاستیک ABS را نداشته و فقط  از پلاستیک PLA استفاده می­کنند. پلاستیک PLA دارای شیرینک کم می­ باشد اما جدا کردن مواد ساپورت و همچنین انجام عملیات سطحی قابل کنترل بر روی این نوع ماده بسیار سخت است. این نوع دستگاههای معمولی به طور کلی امکان ساخت قطعه با موادی مثل Wood، PetG ، Metal و … با کیفیت مطلوب را ندارند.

4- پرداخت کاری و رنگ آمیزی قطعات چاپ سه بعدی : مورد دیگری که در هزینه ی نمونه سازی سریع تأثیر زیادی دارد و معمولا” به صورت جداگانه محاسبه می شود کار پرداخت بر روی قطعه بعد از پرینت است که عمدتا” شامل دو کار اصلی 1. صاف کردن سطح قطعه 2. رنگ کردن قطعه می­باشد.

 

14

5- کنترل ابعادی قطعه : حتما” از این موضوع مطمئن شوید که پرینتر سه بعدی که قطعه شما را چاپ می ­کند این توانایی را دارد که ابعاد درست و دقیق قطعه شما را چاپ سه بعدی نماید.

در آخر متذکر می­ شوم که چاپ سه بعدی که موارد بالا در آن ارائه شود ارزش هزینه کردن بیشتر را دارد زیرا کیفیت قطعات چاپ شده توسط پرینتر سه بعدی یکی از مشکلات اکثر شرکتهای ارائه دهنده ی نمونه سازی سریع می­باشد و به دلیل نداشتن تجهیزات حرفه ای نمی­ توانند کیفیت قابل قبولی را به مشتریان عرضه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤