میکروسکوپ پرینت شده سه بعدی
مارس 6, 2017
خدمات پرینت سه بعدی یا خرید پرینتر سه بعدی
مارس 6, 2017

ساخت چرخدنده با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی با توانایی ایجاد تنوع بسیار زیاد در تولید قطعات توانسته است جایگزین و یا رقیب خیلی از روش های معمول تولید شود. یک دسته از قطعاتی که به معنای کلمه تنوع نامحدودی دارند چرخدنده ها هستند. چرخدنده ها دارای تنوع بسیار زیادی از نظر اندازه، مدول چرخدنده، تعداد دندانه و همچنین دارای انواع مختلفی مثل چرخدنده ساده، چرخدنده مارپیچ، چرخدنده حلزونی، چرخدنده داخلی و چرخدنده حلزونی هستند. در اینجا به بررسی روش ها و مشکلاتی که در تولید چرخدنده با پرینتر سه بعدی وجود دارد می پردازیم.

 

1.چرا با پرینتر سه بعدی چرخدنده تولید کنیم؟

از چرخدنده ها در مواردی استفاده می شود که قصد انتقال قدرت با سرعت های دورانی مختلف را داریم. حال با توجه به این که مقدار قدرت انتقالی چقدر باشد و این که جهت انتقال قدرت چقدر تغییر می کند نوع چرخدنده باید انتخاب شود. بسیاری از اوقات این موقعیت پیش می آید که چرخدنده ای که مد نظر طراح است در بازار موجود نیست و از طرفی قدرت انتقالی هم چندان زیاد نیست اینجاست که طراح می تواند به هر شکل که بخواهد چرخدنده خود را با پرینتر سه بعدی تولید کند.

در تولید چرخدنده با پرینتر سه بعدی حتی این امکان وجود دارد که طراح یک نوع چرخدنده را ابداع کند و عملکرد آن را به عینه مشاهده کند.

با پرینتر سه بعدی می توان عملکرد مکانیزم طراحی شده را در اندازه کوچک تر مشاهده کرد و اشکالات آن را برطرف کرد.

از دیگر کاربرد های پرینتر سه بعدی در این صنعت می توان به توانایی تولید چرخدنده هایی با اندازه کوچک اشاره کرد که زیاد در دسترس کاربران نیستند.

2.محدودیت های ساخت چرخدنده با پرینتر سه بعدی چیست؟

همان طور که گفته شد یکی از فاکتور های مهم برای انتخاب چرخدنده مناسب مقدار توانی است که با آن انتقال می دهید. مواد استفاده شده در پرینترهای سه بعدی امروزی پیشرفت های زیادی کرده اند و از پلاستیک های ABS تا فولاد ضد زنگ و تیتانیوم می توان در پرینتر سه بعدی و برای تولید چرخدنده استفاده کرد. به همین دلیل باید با توجه به توان انتقالی و دور و گشتاوری که بر چرخدنده وارد می شود جنس آن را تعیین کرد و در صورت لزوم از پرینتر سه بعدی فلز برای تولید آن ها استفاده کرد.

یکی از مواردی که باید حتما به آن توجه کرد کیفیت سطح چرخدنده ساخته شده با پرینتر سه بعدی است. در بعضی موارد دیده می شود که به دلیل کیفیت سطح پایین تر چرخدنده های تولید شده با پرینترهای سه بعدی در هنگام کار صدای بیشتری تولید می کنند.

یکی مشکلاتی که در چرخدنده های تولید شده با پرینتر سه بعدی از جنس پلاستیک های ABS و به خصوص PLA رخ می دهد این است که به دلیل ترد بودن این مواد امکان شکستن دندانه های چرخدنده ساخته شده با پرینتر سه بعدی وجود دارد. یک راه حل این است که ضخامت چرخدنده را بیشتر انتخاب کنیم

 

3.چطور یک چرخدنده دلخواه با پرینتر سه بعدی بسازیم.

برای این کار باید همان روند معمول از طراحی تا ساخت یک قطعه با پرینتر سه بعدی را طی کنید. با این تفاوت که در مورد چرخدنده باید به نکاتی در مورد میزان مقاومت آن نیز توجه کنید و ضخامت مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

برای ساخت یک چرخدنده با پرینتر سه بعدی باید مراحل زیر را انجام دهید

الف. طراحی چرخدنده

می توانید چرخدنده مورد نظرتان را خودتان در هر نرم افزاری طراحی کنید البته در نرم افزارهایی مثل SolidWorks این امکان وجود دارد که بر اساس استاندارد های موجود یک چرخدنده را فقط با دادن اطلاعاتی مثل نوع چرخدنده، مدول، تعداد دندانه، زاویه حمله و … تولید کنید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که از مدل های آماده چرخدنده برای پرینت سه بعدی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤