تکنولوژی پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016
تاریخچه پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016

تکنولوژی پرینت سه بعدی

تا چند سال گذشته تصور اینکه ایده خود را در کامپیوتر ایجاد کرده و با پرینتر سه بعدی یک نمونه واقعی از آن بسازید، کمی دور از انتظار بود. ولی در همین لحظه که این مقاله را مطالعه می کنید این عمل امکان پذیر است.

چاپ سه بعدی هر چیزی که تصورش را بکنید، از سلول های بنیادی تا یک ماشین سنگین را تولید می­کند. صنعت پرینترهای سه بعدی در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۵٫۲ درصد افزایش داشته و انتظار می رود در پایان دهه پیش رو به یک صنعت ۲۰ میلیارد دلاری تبدیل شود.

طبق گزارش ۲۰۱۵ وولرز، صنعت چاپ سه بعدی، یا «تولید افزایشی»‌، در سال گذشته به ارزش ۴٫۱ میلیارد دلار بود که نسبت به سال قبلش ۳۴٫۹ درصد رشد کرده است. این صنعت نرخ رشد سالانه ۳۳٫۸ درصد را در سه سال گذشته تجربه کرده است.

3

 

این صنعت در سال ۱۹۸۶ آغاز شد و در سال ۱۹۹۵ فقط ۲۹۵ میلیون دلار ارزش داشت. طبق داده‌های شرکت تحقیقاتی کنلیست، انتظار می‌رود مواد و خدمات پرینت سه بعدی در بازار جهانی و در سال پیش رو با ۵۶ درصد رشد به ۵٫۲ میلیارد دلار برسد که در سال ۲۰۱۴ ۳٫۳ میلیارد دلار بود.

جو کمپتون، تحلیلگر تحقیقاتی کنلیست، می‌گوید: “طبق انتظار، بازار چاپگرهای سه بعدی در طول چند سال گذشته شدیداً افزایش یافته است. ما شاهد بهبود در سرعت چاپ، طیف وسیع‌تری از مواد و اشکال جدید روش‌های تولید افزایشی بوده‌ایم.” او به افزایش فروشندگان آسیایی اشاره می‌کند که تلاش دارند بر بازارهای موجود چون آلمان و آمریکا غلبه کنند.

پرینت سه بعدی، فناوری‌ای است که اجازه طراحی اشیاء با استفاده از نرم افزار و سپس ساخت آن با استفاده از روش لایه‌بندی را می‌دهد.

4

 

حدود ۵۲۶ سیستم ساخت افزودنی (AM) در سال ۱۹۹۵ از ۱۵ تولیدکننده واقع در آمریکا، آلمان، و ژاپن فروخته شد. در سال ۲۰۱۴، ۴۹ تولیدکننده در ۱۳ کشور این سیستم‌ها را تولید و حدود ۱۲۸۵۰ چاپگر سه بعدی صنعتی فروخته شده است. سال قبل صدها شرکت عمدتاً کوچک در سراسر جهان دست به تولید و فروش نزدیک به ۱۴۰٫۰۰۰ چاپگر رومیزی سه بعدی زدند که هر کدام کمتر از ۵ هزار دلار فروخته می‌شود.

به گفته کارشناسان، پرینتر سه بعدی ، همراه با اینترنت، می‌تواند تاریخ را بازنویسی کند. در حال حاضر همه چیز را می‌توان دانلود و در خانه چاپ کرد. ساخت به روش افزایشی به مردم اجازه می‌دهد محصولات زندگی واقعی را چاپ کرده و در خانه یا محل کار خود قرار دهند. تنها چیز لازم یک چاپگر سه بعدی و مواد مصرفی مانند پلاستیک، موم، سرامیک، و فلز است که اجازه چاپ جسم در سه بعد را می‌دهد.

5

 

 

 

با این حال، این روند طولانی است. ساعت‌ها و یا حتی روزها طول می‌کشد تا یک مدل سه بعدی چاپ شود و اغلب یک خطای کوچک می‌تواند کل  مدل را بی‌فایده کند. هزینه بالای چاپگر سه بعدی نیز نقطه ضعف بزرگی برای کاربران خانگی به حساب می‌آید.

انتظار می‌رود انقلاب پرینترهای سه بعدی ادامه داشته و نه تنها ساخت سنتی را به چالش بکشاند بلکه اثرات قابل توجهی در خودروسازی، پزشکی، و سایر صنایع داشته باشد. ۶۷ درصد  تولیدکنندگان در حال حاضر از چاپگرهای سه بعدی استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی است. جراحان می‌توانند با پرینتر سه بعدی ماکت بخش‌هایی از بدن بیمار خود را که نیاز به عمل دارد تولید کنند. تقریباً امکان ساخت همه چیز با کمک پرینترهای سه بعدی به وجود خواهد آمد، از قطعات هوا فضا گرفته تا اسباب بازی. همچنین می‌توان از پرینترهای سه بعدی برای جواهرات، طراحی مد، معماری، هنر، و طراحی داخلی استفاده کرد.

کاهش قیمت و بهبود سرعت و کیفیت پرینترهای سه بعدی ادامه خواهد داشت. به گفته کنلیست، بخش‌های هوافضا، خودروسازی، و پزشکی از بخش‌های مهم در طول پنج سال آینده هستند که سبب حرکت رو به جلوی این صنعت خواهند بود.

شرکت‌ها هم اکنون می‌توانند با چاپ سه بعدی، ایده‌های جدید و طرح‌های متعدد را بدون صرف زمان طولانی یا هزینه وسایل تجربه کنند. در حال حاضر جنرال الکتریک، بوئینگ، و بی‌ام‌ و میلیون‌ها دلار بر روی این فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برخی آن را جالب‌ترین فناوری زمان ما می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤