چاپگرهای سه بعدی در كسب‌ و كار
مارس 6, 2017
نگاهی به پرینتر سه بعدی
مارس 6, 2017

چاپ سه بعدی یا روش تولید افزودنی، روند ساخت اجسام جامد سه بعدی از یک فایل دیجیتالی است. در این فناوری ایجاد یک شیء سه بعدی با استفاده از روشهای افزودنی انجام می شود. در این روش یک شیء با قرار گرفتنن پی در پی لایه هایی از مواد  اولیه درست می شود. قرار دادن لایه ها تا زمانی که کل شیء ایجاد شود ادامه می یابد. هرکدام از این لایه ها در واقع یک مقطع نازک افقی از جسم نهایی هستند.

 چاپ سه بعدی چگونه انجام می شود ؟

چاپ سه بعدی با طراحی از شی که می خواهیم درست کنیم شروع می شود. این طراحی در یک فایل CAD انجام می شود. (به این معنا که طراحی با کمک سیستم های رایانه ای انجام می شود و از این طریق یک طرح ایجاد، اصلاح، تجزیه و تحلیل و یا بهینه سازی می شود.) کار طراحی با استفاده از سیستم های رایانه ای به دو صورت انجام می شود.

1 – استفاده از برنامه مدل سازی سه بعدی که برای ایجاد یک شیء کاملاً جدید ایجاد می شود.

2- با استفاده از یک اسکنر سه بعدی برای کپی کردن شیئی که وجود دارد.اسکنر کمک می کند یک کپی دیجیتال سه بعدی از یک شیء گرفته شود و دریک برنامه مدل سازی قرار داده می شود.

 سپس نرم افزار، مدل نهایی را به صدها یا هزاران لایه افقی تقسیم می کند. هنگامی که این فایل آماده شد در چاپگر سه بعدی آپلود می شود و چاپگر شیء را لایه به لایه ایجاد می کند. چاپگر سه بعدی هر قطعه را می خواند و لایه ها را با هم ترکیب می کند تا شیء سه بعدی موردنظر ایجاد شود.

همه چاپگرهای سه بعدی از یک فناوری مشابه برای ایجاد اشیاء استفاده نمی کنند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و همه آنها از سال 2012 قابل استفاده اند. تفاوت عمده این فناوری ها در روش ساخت لایه هایی است که به منظور ایجاد شیء نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از روش ها مواد با قابلیت ذوب، برای تولید لایه ها مورد استفاده قرار می گیرند. FDM رایج ترین فناوری مورد استفاده درپرینترهای سه بعدی است.

در روشSLS ( Selective Laser Sintering   از لیزر با قدرت بالا، جهت اتصال ذرات پودر و ایجاد لایه های قطعه استفاده می شود تا قطعه مورد نظر به صورت سه بعدی ایجاد شود. لایه های جدید از پودر روی هم قرار می گیرند و این روند تکرار می شود تا زمانی که جسم کامل شود.

در روش (FDM ( Fused Deposition Modeling مواد اولیه، مفتول های پلاستیکی است.  این مواد در هد دستگاه ذوب می شوند و در جهت های تعریف شده دستگاه که به صورت افقی و عمودی حرکت می کند اکسترود شده، بلافاصله بعد از خروج از نازل سرد می شود.

 در روش (SLA ( Stereolithography از طریق تابش اشعه لیزر به پلیمر مایع ( فوتوپلیمر ) موجب خشک شدن  پلیمر و شکل گرفتن قطعه می شود.

 ظرف چند سال گذشته چاپ سه بعدی شناخته تر شده است. برخی از تولید کنندگان  معروف مانند شرکت نایک مدت ها است از این نوع چاپگر در فرایند طراحی به منظور ایجاد نمونه های اولیه برای تولید استفاده می کنند. استفاده از چاپگر سه بعدی برای این اهداف نمونه سازی سریع نامیده می شود.

 علاوه بر نمونه سازی سریع، چاپ سه بعدی برای تولید سریع نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  تولید سریع، یک روش جدید ساخت است که در آن شرکت ها با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در زمانی کوتاه سفارشی را تولید می کنند. با این روش صرفه جویی زیادی در هزینه ها صورت می گیرد.

 چاپگر سه بعدی قادر است از چند رنگ و چندین نوع ماده استفاده کند و محصولی را به وجود آورد. در نهایت کار این چاپگرها بهبود خواهد یافت و کار به نقطه ای خواهد رسید که محصولاتی کاربردی تولید خواهند شد.  این فناوری مزیت های زیادی دارد از جمله پایین آمدن میزان مصرف انرژی، کاهش ضایعات، سفارشی سازی، در دسترس بودن محصول و … در نهایت چاپ سه بعدی نحوه تولید را تغییر خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤