پرینتر سه بعدی یا خدمات پرینت سه بعدی
دسامبر 27, 2016
نمونه سازی با پرینتر سه بعدی
دسامبر 27, 2016

پلاستیک مصرفی در پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی از ترمو پلاستیک‌ها استفاده می‌کنند. ترمو پلاستیک‌ها نوعی از پلاستیک هستند که وقتی به آنها گرما می‌دهیم ذوب می‌شوند و وقتی سرد می‌شوند به حالت جامد در می‌آیند. معمولا به این نوع از پلاستیک‌های ترمو پلاستیک که در پرینترهای سه بعدی از آنها استفاده می شود، پلاستیک‌های ABC هم گفته می‌شود (Acrylonitrile Butadiene Styrene).

این نوع پلاستیک موارد استفاده بسیاری دارد، مانند قسمت‌های داخلی اتوموبیل مانند داشبورد و حتی بعضی از قسمت‌های خارجی اتوموبیل‌ها، قسمت داخلی یخچال‌ها و قسمت‌های پلاستیکی کامپیوتر مثل موس و کیبورد.                     10

خوب چرا از این نوع پلاستیک بخصوص در پرینتر سه بعدی استفاده می‌شود؟ علت آن است که پلاستیک نوع ABC کامپوزیتی است از اکریلونیتریل که نوعی پلاستیک سخت می‌باشد و یک نوع لاستیک مصنوعی. این ترکیب پلاستیک سخت و لاستیک مصنوعی بهترین ماده اولیه برای پرینترهای سه بعدی محسوب می‌شود زیرا در حرارت معمولی اتاق به صورت جامد می‌باشد. با حرارت حدود 230 درجه سانتی‌گراد به راحتی ذوب می‌گردد. این حرارت، حرارتی کاربردی برای داخل پرینتر جهت ذوب این کامپوزیت  است.

ماکت‌ها و مدل‌هایی که با این کامپوزیت پلاستیک توسط چاپگر سه بعدی ساخته می‌شوند در برابر نور و حرارت آفتاب ذوب نشده و شکل اصلی خود را از دست نمی‌دهند. به علاوه این کامپوزیت قابل سمباده‌کشی نرم و رنگ کردن نیز می‌باشد. رنگ اصلی پلاستیک کامپوزیت ABC شیری است که با اضافه کردن رنگ‌دانه‌های دلخواه، مدل مورد نظر تقریبا به هر رنگی در می‌آید.  9

 

چگونه از این پلاستیک به عنوان مواد اولیه در پرینترهای سه بعدی استفاده می‌کنند؟ نوع پرینتر و تکنولوژی دستگاه تعیین کننده نوع متریال است. به جزء متریال ABS ، مواد پلاستیکی دیگری نظیر PLA ، PetG ، Nylon ، PC و … در چاپگرهای سه بعدی قابل استفاده هستند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤