پرینترهای سه بعدی
دسامبر 27, 2016
پرینتر سه بعدی یا خدمات پرینت سه بعدی
دسامبر 27, 2016

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLS

پرینتر سه بعدی تکنولوژی Selective Laser Sintering – SLS

تکنولوژی SLS یکی از روش های تولید افزایشی است که با استفاده از لیزر به عنوان منبع تغذیه ذرات پودر پلیمر را به هم متصل کرده و قطعه نهایی ساخته می شود . در این روش لیزر به طور خودکار نقاط تعریف شده توسط مدل سه بعدی را هدف قرار داده و مواد اولیه را برای ایجاد یک ساختار جامد به هم متصل می کند.

%d9%be%d8%b1%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c-sls

طرز کار:

اين روش از اولین فن آوری های به کار رفته در پرینتر های سه بعدی است. و از انرژی اشعه لیزر برای اتصال ذرات پودر (sintering) و ایجاد لایه های قطعه استفاده می شود. روش لایه سازی در این تکنولوژی به این صورت است که ابتدا لایه ای از پودر توسط غلتک ( Roller) بر روی میز ریخته شده و پس از اتصال ذرات آن لایه به یکدیگر توسط تابش لیزر، لایه بعدی مواد اولیه بر روی لایه قبل قرار داده می شود و این روند تا کامل شدن نمونه مورد نظر ادامه دارد.

جنس مواد اولیه و کاربرد آن:

ضخامت هر لايه  150 ميکرون ، دقت ابعادی نمونه ساخته شده mm 0.1 ، دقت هندسی بسیار خوب بوده و محکم ترین قطعات با این روش ساخته می شوند .

جنس قطعات ساخته شده در اين روش پودر پلی آمید (PA) می باشد که پلیمری با خواص مکانیکی ، مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا می باشد. لذا قطعات ساخته شده دارای پایداری ابعادی طولانی بوده و می توان آنها را به عنوان قطعه نهایی مورد استفاده دائمی قرار داد.

همچنین می توان از این روش برای تولید محدود قطعات نسبتاٌ کوچک به عنوان راه حلی اقتصادی در مقایسه با روش تزریق پلاستیک استفاده نمود.

به طور کلی می توان گفت که تکنولوژی SLS با توجه به توانایی بالایی که در ساخت اجسام با هندسه های پیچیده دارد، به عنوان یکی از پر کاربردترین روشهای ساخت نمونه اولیه در صنایع مختلف و همچنین به منظور تولید برخی قطعات پایانی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین امروزه این تکنولوژی در بخش هنر و صنایع دستی به سرعت رو به رشد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤