نحوه کار چاپگر سه بعدی
مارس 6, 2017
چاپگرهای سه بعدی
مارس 6, 2017

پرینترهای سه بعدی  با تکنولوژی FDM به عنوان  دستگاه های تولیدی لایه‌ای نیز شناخته می‌شوند، زیرا اساس کار آن‌ها بدین گونه است که بعد از ذوب کردن مواد اولیه، قطعه موردنظر را به‌صورت لایه به لایه بر روی یکدیگر می‌سازند تا درنهایت به محصول درخواستی برسد، البته بزرگ‌ترین ویژگی این محصول نسبت به روش‌های سنتی دقت بالا و سرعت بیشتر و هدر رفتن ماده اولیه خیلی کمتر می باشد.

امروزه شاهد ساخته‌شدن مدل‌های خانگی این نوع پرینترها هستیم که البته هنوز جای خود را بین مصرف‌کنندگان خانگی باز نکرده است.حال شما لحظه‌ای فکر کنید که در صورت داشتن چنین محصولاتی قادر به انجام چه‌کارهایی می‌شدید! دیگر بجای خریدهای اینترنتی برخی از کالاها می‌توانستید محصول مورد نظر خود را با تغییرات و اصلاحات دلخواه تولید و از آن لذت ببرید.

پرینترهای سه بعدی چگونه کار می‌کنند ؟

در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه‌ها و تفاوت اساسی آن‌ها با دستگاه‌های CNC (دستگاه‌های کنترل عددی) نیز بایستی گفت که چاپگرهای سه بعدی عمدتاً از روش افزایشی برای ساختن محصول نهایی استفاده می‌کنند ولی دستگاه‌های CNC به صورت کاهشی عمل کرده و از طریق برش یا جدا کردن بخشی از یک محصول کلی برای رسیدن به محصول نهایی استفاده می‌کنند.البته در مورد کنترل هر دو دستگاه بایستی آموزش‌های لازم را دیده باشید وگرنه به‌راحتی قابل‌استفاده نیستند. چاپگرهای سه بعدی با توجه به مواد ورودی‌، نحوه کارکرد متفاوتی دارند

 

ارزش پرینترهای سه‌ بعدی در چیست ؟

ارزش واقعی این پرینترها در دو زمینه اقتصاد و نوآوری بررسی می‌شود، از نقطه‌ نظر اقتصادی این نوع پرینترها پنجره‌های جدید اقتصادی را بر روی جامعه می گشاید و با کمک این نوع پرینترها سرعت و تنوع تولید محصولات و صد البته کیفیت آن‌ها بیشتر می‌شوند به‌ گونه‌ای که باعث ایجاد هزاران فرصت شغلی برای جامعه می‌گردد.

حال شما فرض کنید که در منزل خود یک دستگاه دارید که می‌تواند رؤیاها و تفکرات شما رو از دنیای مجازی و خیال و تصور به دنیای واقعی بیاورد و نمود تفکرات خود را به چشم ببینید! که در آن صورت بدون شک انقلابی در نوآوری و تولید محصول به وجود می‌آید زیرا ازآن‌ پس هزینه تبدیل کردن ایده به واقعیت بسیار پایین می‌آید. مثلاً بدون آنکه برای خرید کفش به بازار بروید می‌توانید نقشه سه‌ بعدی مناسب با اندازه خود را در اینترنت یافته و آن را با قیمتی پایین‌تر خریداری کنید؛ سپس اقدام به پرینت و استفاده مستقیم نمایید!

 

مشکل پرینتر سه بعدی در چیست ؟

در حال حاضر مشکلی که به نظر در آینده دردسرساز خواهد شد ساختن محصولاتی تقلبی توسط این پرینترها و فروختن آن‌ها در بازار است. زیرا در صورت همه‌گیر شدن این پرینترها دیگر ساختن محصولاتی دقیقاً شبیه محصولات اریجینال کار سختی نخواهد بود و ما شاهد هجوم محصولات تقلبی به بازار می‌شویم که نتیجه آن متضرر شدن شرکت‌های بزرگ است و در صورت ورشکسته شدن آن شرکت‌ها علاوه بر ضررهای اقتصادی آن شاهد بیکاری حجم عظیمی از کارگران خواهیم بود. حتی اخیراً کار پرینترهای سه‌ بعدی به جعل آثار نقاشی ون‌گوک کشیده است!

البته تمام مشکلات گفته‌ شده یک‌ طرف و امکان استفاده از مواد اولیه خطرناک برای سلامتی انسان در محصولات تولیدی تقلبی نیز در طرف دیگر قرار دارد. مثلاً تصور کنید عینکی را که از نظر شما مرغوب است می‌خرید ولی در واقع آن عینک کپی از اصل است که توسط چاپگرهای 3بعدی  پرینت شده و به جای استفاده از مواد اولیه استاندارد، از مواد مضر و خطرناک استفاده‌ کرده باشند، نتیجه فاجعه‌بار خواهد شد. لذا هنوز شرکت‌های بزرگ تمایلی برای همه‌گیر شدن این نوع تکنولوژی ندارند. ولی خواه ناخواه دنیا به این سمت پیش می‌رود.در نتیجه برای کنترل مسائل ذکر شده دولت‌ها بایستی قوانینی را در این زمینه تنظیم کنند تا این گونه مشکلات به حداقل برسد.

جهت مشاهده  عکس اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤