طراحی و پرینت سه بعدی کارآمد
دسامبر 28, 2016
فیلامنت مناسب برای پرینتر سه بعدی
دسامبر 28, 2016

4 نکته مهم که در طراحی سه بعدی قطعات جهت چاپ سه بعدی باید مد نظر قرار گیرد

هنگام طراحی یک مدل سه بعدی به منظور چاپ، باید نکاتی را مد نظر قرارداد. همه ما از نرم افزارهای مختلف، مواد اولیه و پرینترهای متفاوت و تکنولوژیهای نمونه سازی متنوع استفاده می کنیم.

طراحی یک مدل سه بعدی کاملا” بی عیب با هدف نمونه سازی به وسیله پرینتر سه بعدی گاهی واقعا” دشوار است.

به همین منظور کارشناسان شرکت پیشگام فناوران آرکا مواردی را برای شما به صورت فهرست وار آماده کرده اند تا با توجه به آنها امکان پرینت سه بعدی مدلهای شما به راحتی امکان پذیرشود.

تلفن 88175490-88175509

 

2

1- بسته بودن یا Solid بودن سطح

مدل سه بعدی طراحی شده باید کاملا” بسته و یا اصطلاحا” solid باشد. مفهوم سالید بودن در نرم افزارهای مختلف طراحی سه بعدی با عبارات مختلفی بیان شده است. عباراتی مثل Closed Surface یا سطح بسته، مش بسته و … ولی مفهوم بسته بودن سطح این است که سطوح تشکیل دهنده قطعه باید کاملا” به یکدیگر متصل باشند و  gap یا فضای خالی و همچنین لبه های اضافه در محل اتصال آنها وجود نداشته باشد.

 

2- فورمت فایل

فورمت فایلی که در نرم افزارهای چاپگر سه بعدی استفاده می شود عموما” باید STL باشد . کیفیت فایل STL  درکیفیت سطح و دقت ابعادی قطعه پرینت شده سه بعدی بسیار حائز اهمیت است.

قبل از ذخیره مدل سه بعدی با فورمت STL حتما” تنظیمات نرم افزار خود را به  گونه ای انجام دهید که فایل STL دارای بالاترین کیفیت سطحی باشد.

 

3- اندازه جزئیات

هنگام طراحی یک مدل سه بعدی جهت چاپ سه بعدی باید قابلیتهای پرینتر سه بعدی و جزئیات مورد استفاده دردستگاه را دانست. Detail ها کوچکترین قسمتها یا Feature های قطعه می باشند. جزئیات می توانند قطر یک سوراخ یا پین، پهنا و عمق یک شیار، ضخامت دیواره و لبه و… باشند. در جدول ارائه شده  قسمت قابلیتهای پرینتر سه بعدی شرکت آرکا در چاپ سه بعدی جزئیات ارائه شده است.

به عنوان مثال در صورتی که بخواهید نمونه خود را با پرینترDimension شرکت آرکا نمونه سازی کنید باید اندازه کوچکترین Feature های طرح سه بعدی شما کوچکتر از 0/7 نباشد.

 

4- استحکام

قطعه پرینت شده با پرینترهای مختلف نسبت به نوع فن آوری، مواد به کاررفته و جهت قرارگرفتن آن هنگام ساخت، دارای استحکام متفاوتی می باشد. استحکام قطعات پرینت شده با چاپگرهای سه بعدی مختلف شرکت آرکا در صفحه…ارائه شده است. شما می توانید نواحی ضعیف قطعه خود را هنگام طراحی سه بعدی با این دید که می خواهید از قطعه پرینت سه بعدی بگیرید طراحی کنید و آن نواحی را با استحکام بیشتری طراحی کنید.

 

بادانستن این نکات شما می توانید نتیجه ی بهتری از پرینت های سه بعدی خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

X
Email: info@arka3dprint.com| Telegram | Instagram | Whatsapp: 09126091537|Tel: 021-88175509

¤